DHCP option 82 Bilgisi

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Switch

Switchlerde DHCP snooping aktif ise istemcilerin gönderecegi her DHCP mesaji’na switch tarafindan option 82 bilgisi eklenecektir. Switch ise trusted portlara bu mesaji iletecektir. switch’in istemcilerden gelen DHCP paketlerini broadcast tipinde olmalarina ragmen sadece trusted portlara ilettiklerine de deginmek isterim. DHCP sunucumuz diger bir switch üzerinde oldugundan uplink baglantimizi saglayan interface’imizde asagidaki  komutunu girmis olmamiz gerekiyor.

Switch(config-if)#ip dhcp snooping trust

 

?stemcinin DHCPDISCOVER paketini alan Switch1 option82 bilgisini DHCP paketine ekleyecek ve Switch1’de gi0/1 trusted port olarak tanimlandigindan istemcinin DHCPDISCOVER paketini gi0/1′inden Switch2′ye gönderecek. DHCP Snooping aktif olan Switch2 ise varsayilan ayarlar ile kendisine gelen paket option 82 bilgisi içerdiginden paketi drop edecek ve DHCP sunucusuna istekler hiçbir zaman ulasamayacak ve Switch2′de asagidaki gibi bir  log olusacak.

Çözümlerden bir tanesi Switch2′de gi0/2′sini trusted port olarak atamaktir. Fakat trusted port olarak atanan bir interface’e gelen pakatler DHCP Snooping binding tablosuna eklenmez ya da bir incelemeye tabi tutulmaz. Bu da istenmeyen bir durum olabilir.

Diger bir çözüm untrusted portlardan gelen option 82 bilgilerine izin vermek. Bunu yapmak için global configuration  mode’da ip dhcp snooping information option allow-untrusted komutu girilmelidir. DHCP Snooping’in kullanildigi networklerde bir çok kenar switch’e baglanti saglayan aggregation switch’lerde girilmesi gereken bir komuttur. Ayrica bu komut Catalyst 2960 switch’lerde interface configuration mode’da da girilebiliyor.

Switch2(config)#ip dhcp snooping information option allow-untrusted

Yaptigimiz konfigurasyonun sonunda “show ip dhcp snooping binding” ile switch üzerindeki trust olan portlari görebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s