EIGRP

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Router

EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol)

EIGRP, Cisco tarafindan tasarlanmis ve IGRP’nin  yetersiz kalmasi ile gelistirilmis bir protokoldür. EIGRP, Interior Gateway Protocol ailesindendir. Hem distance vector hem de linkstate bir protokol oldugu için hybrid protokol basligi altinda incelenir. Varsayilan olarak ayarlarda distance vektor protokolu mantiginda çalisir Metric hesap degerleri degistiginde Link state ozelligini alir.

IGRP’den farkli olarak belli araliklarda network bilgisini yollamak yerine hello paketleri ile komsu routerlerin up olup olmadiklarini kontrol eder. Geri gelen acknowledgement paketleriylede komsu router’in up olup olmadiklarini kabul eder.Bu islem sirasinda EIGRP’de TCP yerine cisco’nun gelistirdigi özel RTP protokolü kullanilir (RTP,TCP ile ayni mantiga sahiptir).

Benzer sekilde sisteme yeni bir router dahil oldugunda veya down oldugunda add ve delete bilgilerini diger router’lara gönderir. Sisteme yeni dahil olan bir router ise query paketleri ile sistemdeki router topoloji’si hakkinda bilgi sahibi olur. Help paketlerinide multicast adresi olan 224.0.0.10 ip adresi üzerinden gönderir.

EIGRP alternatif yollar arasida çok yüksek geçis hizi sunar.  EIGRP, Diffusing Update Algorithm (DUAL) kullanmaktadir. DUAL algoritmasiyla yedek yönlendirmeler hesaplanmakta ve gerektigi zaman vakit kaybetmeden bu yedek yollari kullanimasini  saglamaktadir.

EIGRP, IGRP gibi periyodik yonlendirme guncellemesiyle calimamaktadir. Yönlendirme tablosunda bir degsiklik oldugunda tüm tabloyu degil, sadece guncellenen kismi göndermektedir. Boylece yönlendiriciye getirdigi ek yük de çok düsüktür ve ag trafigini de optimum kullandirir.

Ayrica EIGRP; IP, IPX, AppleTalk protokollerini de desteklemektedir. Bu nedenlerle Cisco yonlendiricilerde çok tercih edilen bir protokoldur.

Feasible Distance: Hedef için hesaplanan en düsük metric degeridir.

Successor: Feasibility Condition a göre sonraki hop komsu seçim islemidir.

EIGRP Paketleri

Hello–> Hello paketlerini her 5 saniyede bir gönderir 224.0.0.10 ipsi ile multicast hello paketlerini gönderiri

Acknowledgement–> data içermeyen paketlerdir. Unicast olarak çalisir. Query, update, reply paketlerine karsilik hedeften gelen bir pakettir.

Update–> sistemde yeni bir router, metric hesaplamasinda bir degisiklik oldugunda veya successor degisikligi oldugunda gönderilir. Tüm komsularina update paketi routerlar tarafindan gönderilir.

Query–> birrouter herhangi bir sekilde özel bir bilgiyr ihtiyaç duydugunda gönderilir. Query’ye karsilik destination router reply paketi gönderir. Query paketleri multicast gider. Reply ise unicast gelir

Reply–> query paketinin dönüsünde gönderilir. Hedef router tarafindan reply mesaji unicast gelir.

Metric Hesaplamasi

Metric= 256(10^7/bandwidh) + 256(delay/10)

1.BANDWIDH: burada belirtilen bandwidh degeri hedefe giden yoldaki en küçük bandwidh degeridir.yani biz formül içerisine lowest bandwidh diye adlandirilan bandwidh degerini alacagiz.
2.DELAY: burada belirtilen delay ise hedefe giden yoldaki delay degerinin toplamina esit olmalidir. Eger bize IGRP metrigi verilip EIGRP metrigi istendiginde IGRP’den çikan degeri 256 ile çarparsak EIGRP metrigini buluruz.

Feasible Distance Successor ve Advertised Distance Belirlenmesi

EIGRP topolojini olustururken Dual Algoritmasini kullanir. Bu algoritma ile kendisine bir en iyi yol (Successor) bir de yedek sayilabilecek en iyi ikinci yol (Feasible Successor) seçer.

Successor seçerken tek dayanagi mümkün olan yollara ait metrik toplamlarinin (Her biri Feasible Distance olarak adlandirilir.) en küçügünü kullanir. Feasible Distance’ lari esit olan birden fazla yol var ise en düsük Reported Distance’ a sahip olan yolu seçer. Burada Reported Distance’ dan kasit adindan anlasilacagi gibi bir sonraki router için geçerli olan Feasible Distance’ dir.

Burada bir önemli kuralda, Feasible Successor seçilen yola ait Reported Distance degeri, Successor seçilen yolun Feasible Distance’ indan küçük olmalidir, aksi takdirde loop baslar.

Örnek üzerinde açiklamak gerekirse;

(Parantez ?çindeki degerler metrik degerleridir.)

C Routerindan Network A ya gidilmek istendiginde topoloji söyle olacak;

Next Hop FD RD Topoloji
B 3 Successor
D 4 2 FS
E 4 3

En iyi yol B routeri üzerinden gidilen yoldur, çünkü metrik degerleri toplandiginda en küçük degere (Feasible Distance) sahiptir.

Feasible Distance’ lari esit olan D ve E routerlari üzerinde gidilen yollar için Reported Distance’ i küçük olan (D) Feasible Successor seçilir. (Burada D routeri için RD degerinin B routeri FD degerinden küçük olduguna dikkat edin)

D Router’indan Net A ya gidilme istendiginde topoloji söyle olacak;

Next Hop FD RD Topoloji
B 2 Successor
E 5 4
C 5 3

Burada görüldügü gibi Feasible Successor seçilemiyor çünkü Reported Distance degerleri hem E hem de C routeri için B routerinin Feasible Distance’ indan büyük.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s