Ince Istemci (ThinClient) nedir ?

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Sistem, Thin Client

Ince istemci (ThinClient) nedir ?
thin client, merkezi bir sunucuya baglanarak bu sunucu üzerinde oturum açmaya ve program çalistirmaya yarayan kullanici terminalidir. Bu yapida bütün uygulamalar sunucu üzerinde çalisir. ?nce istemcilerin islevi klavye ve fare üzerinden gelen girdileri sunucu üzerinde çalisan programa iletmek ve oradan gelen görüntü bilgilerini terminal ekranina yansitmaktir. Bu yapida bütün veri ve yazilimlar sunucu üzerinde bulundugundan istemci tarafina program yüklemeye gerek yoktur. Üzerinde web tabanli programlari çalistirmak ve internette gezinmek de mümkündür.

Faydalari Nelerdir ?

  • Kullanicilara ait PC’lerin bakim ve destek maliyetlerini en aza indirir.
  • Program revizyonuna uçlarda gereksinim yoktur.
  • Yönetilmesi kolaydir.
  • Güvenlik yönünden gelismistir.
  • Sik sik pclerdeki isletim sistemini yenilemeyi onun da sebep olacagi donanim degistirmeyi gerektirmemektedir.
  • Hem ilk sahip olma, hem de isletme maliyeti düsüktür. Bu itibarla ekonomiktir, isletmelerde verimliligi arttirici bir unsurdur !
  • Virüs derdi en aza inmistir.

Thin Clientlar ile Güvenligin Arttirilmasi

Sunucu tabanli isletim sistemi; kritik uygulamalarin ve dosyalarin merkezden yönetilen ve control edilen sunucular veya veritabanlari üzerinde tutulmasi sayesinde ag ortamindaki güvenlik düzeyini büyük oranda gelistirir. Ayrica verinin ve erisimin kontrolunü optimize ederek virüslerin ve veri hirsizliginin sisteme giris noktalarini ortadan kaldirir.

Virus Direnci
Ince istemciler hard disk gibi yerel depolama ortamina sahip olmadigindan yerel olarak sisteme girebilen virüsler için giris noktalari içermez. Sonuç olarak, bir thin client’a virus bulasamaz.

Data Güvenligi
Uygulamalar ve dosyalar merkezi olarak control edildiginden, system yöneticisi onayi olmadan veriler silinemez veya degistirilemez.

Merkezi Yönetim ve Kontrol
Sunucu tabanli isletim sistemi, system yöneticilerine bütünlesmis masa üstlerini ve kritik uygulamari merkezi olarak yönetim yetenegi kazandirir. Bunun sonucu olarak önemli oranda destek avantajlarina ortaya çikar. Bu avantajlar; bir seferde upgrade yapabilme, yedeklemelerin merkezi kontrolü, anti-virüs ve lisanslama ve kullanici oturumlarini kontrol kabiliyeti içeren gelistirilmis destek yetenekleridir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s