IPv6 Hakkinda

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Router

IPv6 ile internetle olan iliskimizi kökten degistirecek. Bunun sebebi daha fazla aygitin internetten yararlanmasinin önünü açacak bir gelisme olmasi.Bu yeni standardin içerisinde verilerin iletimini gözlerden gizleyen güvenlik önlemleri de yer aliyor. Ayrica her paketin baslik bilgileri routerlar tarafindan daha verimli islenecek sekilde basitlestirildi. Yani internetin genel performansinin arttirilmasi da söz konusu.

IPv6’ya ihtiyacin Nedenleri

· Mevcut IPv4 protokolü servis kalitesine yeterince destek vermiyor (QoS). IPv6 protokolü ise veri, görüntü, video ve ses tasimada IPv4′ten çok daha kalitelidir. Internet kullanicilarinin sayisi da arttikça daha kaliteli servis istegi talepleri çig gibi büyümektedir.

· IPv6 ölçeklenebilir ve güvenli bir protokoldür. IPv4’te ise uluslararasi güvenirlilik Standartlarina uyumluluk zor saglanmaktadir veya yoktur.

· IPv4’te hizmetin gerçek zaman araliginda olacagina (haberlesmenin belirli zaman Araliginda olacagina) garanti yoktur.

· IPv4 adres uzayinin 2005-2015 yillari arasinda tükenecegi tahmin edilmektedir (Huang, 2003).

· IPv4 adreslemenin baslangiçta etkin bir sekilde organize edilememesi ve adaletli dagitilamamasi sebebiyle bir çok ülke IPv4 adres ihtiyacini karsilayamamaktadir. Kullanilabilen adres uzayinin tükenmeden IPv6 sistemlerine geçisin hizlandirilmasi ihtiyaci vardir.

-Bilgisayar aglarinda iletilen paketlerdeki adresleme sisteminde kullanilan baslik bilgilerinin Verimli bir biçimde organize edilememesi yol bulma isleminin yavaslamasina sebep Olmaktadir. Bu duruma IPv6 sistemine geçis ile gelecek çözüm baslik bilgilerinin daha esnek hale getirilmesi; yani seçenekli kullanilabilmesi sayesinde CPU’nun daha verimli Çalisabilmesinin saglanmasidir. Basliktaki esneklik, uygulama programinin talep ettigi Servisin kalitesine göre baslik bilgisinin degisebilirligi anlamina gelmektedir; bu da mesajlarin daha kisa sürede islenmesi ve yönlendirilmesi imkanini saglamaktadir.

?ste IPv6 adresi

MAC adresinin evrensel olarak tekil olmasi gerekir ancak ne olur ne olmaz diye bilgisayarlar bu durumu bir kontrol ederler. Güvenlik amaciyla da kullanilan MAC adresi tekil-özel bir tanimlayici olarak kullanilir.

Ag adaptörlerinde kullanilan tunneling ise IPv6?da birden fazla IP kullaniyor. Link-local adress ismi verilen bu adresler sadece yerel agda geçerli ve fe80 ön takisina sahipler. Ardindan host numarasini olusturan 4 hane geliyor.

Ipv4 ile Ipv6 Header yapisi

Ipv4 ile Ipv6 arasindaki farklar

Ipv6 Sadelestirmesi

2031:0000:130F:0000:0000:09C0:876A:130A IPv6 adresi Bu notasyonu sadelestirmek için iki adet kural mevcuttur. ?lk olarak, tamami 0′dan olusan bloklar bir adreste bir kereye mahsus olmak üzere :: biçiminde gösterilebilir.

Eger bir adreste birden fazla :: notasyonu kullanilirsa :: içindeki 0 bloklarinin sayisini tespit etmek mümkün olmayacagindan yanlis bir gösterim olacaktir. Bu durumda yukaridaki adres 2031:0000:130F::09C0:876A:130A olarak sadelestirilebilir.

Bu islem yalnizca bir kere yapilabileceginden 2031::130F::09C0:876A:130A notasyonu yanlistir. ?kinci olarak her blogun basinda bulunan 0′lar silinebilir. Bu durumda yukaridaki adres en sade haliyle 2031:0:130F::9C0:876A:130A biçiminde yazilabilir.
IPv6 Adres Tipleri

Üç tip IPv6 adresi vardir. Bunlar,

1)      unicast adres: Sadece tek bir cihazi tanimlayan adreslerdir. Unicast adresler Link-local unicast adres ve global unicast adres olmak üzere ikiye ayrilir. Link-local unicast adres bir linke özgü olan ve global networkte yönlendirilebilir  olmayan adreslerdir. IPv4′teki 169.254.0.0/16 uzayiyla tanimi aynidir

2)      multicast adres : Multicast adres tanimli bir paket, bu adresin tanimli oldugu birden fazla arayüze yönlendirilir. Bir arayüz(interface) birden fazla multicast adresine üye olabilir. Multicast adresler, FF ile baslayan 8 bitin ardindan; 0 veya 1 degerlerinden birini alabilen 4 bitlik flag degeri; 1,2,3,4,5,8 veya E degerlerini alabilen 4 bitlik scope degerinden ve geri kalan 112 biti istendigi gibi atanabilen adres degeri biçiminde belirlenirler.

3)      anycast adres: Anycast adreslere hedeflenmis paketler  en yakin arayüzlere(interface) iletilir. Anycast adreslere en yakin interfaceleri gruplayan bir çesit multicast adresler  denilebilir. WAN anlaminda en yakin interface, routing protokolünün distance ölçüsü neticesinde belirlenir. LAN anlaminda en yakin interface ise ilk ögrenilen komsuluktur.


Ipv6 – Ipv4 Integrasyonu

Yeni nesil ?nternet Protokolü sürümü olan IPv6’ya bir anda geçmek ne yazik ki mümkün olmayacaktir. Hatta iki IP sürümünün uzun süre birlikte kullanilmasi söz konusudur. Bu sebeple bu iki sürümün ayni anda uyumlu bir sekilde kullanilmasi için teknikler gelistirilmistir. Bu teknikler üçe ayrilabilir.

•       Dual Stack: Bir istemcinin hem IPv4 hem IPv6 adresine sahip olmasi durumudur. Bir kurumdaki tüm istemcilerin dual stack olmasi durumunda zaten yerel olarak IPv6 tam anlamiyla uygulaniyor ve IPv4’le beraber kullaniliyor demektir.

•       Tünelleme: Kurumdaki cihazlar arasinda dual stack olmayanlar yani sadece IPv4 adresi olanlar da varsa dual stack cihazlar arasinda tünelleme yapmak gerekir. Tünellemede IPv6 basligi bir IPv4 basligi içinde yer alir.

•       NAT-PT (NAT – Protocol Transition): Farkli IP versiyonlari kullananan iki cihazin haberlesmesi için kullanilir. NAT yapan cihaz IPv6-istemciye giden paketler için bir IPv4, IPv4-istemciye giden paketler için de bir IPv6 adresi dinler. IP versiyonunun degistigi noktada cihaz da IP basligini degistirir. Yani NAT yapmis olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s