Remote Desktop’i Uzaktan Etkinlestirmek

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / WINDOWS, Windows XP

Bilindigi gibi remote desktop default olarak etkin halde gelmiyor ve control panel’den system’e girip remote sekmesinde bulunan “Allow users to connect remotely to this computer.” seçenegini isaretleyip bu özelligi devreye almamiz gerekiyor.

Windows’un tüm ayarlari registry denilen veritabanina kaydediliyor ve elbette remote desktop’in etkinlestirilmesi ya da pasiflestirilmesi ile ilgili ayarlar da burada bulunuyor. Bu durumda ilgili windows’un registrysine uzaktan erismek ve pasif olan remote desktop özelligini etkinlestirerek uzak masaüstü baglantisi kurmak mümkündür. Asagidaki adimlari takip ederek bu islemi yapabilirsiniz…

Windows’unuzun registry editörünü açin.  [ Start –> Run –> Regedit ]

Açilan Registry Editor ekraninda File menüsünden “Connect Network Registry” sekmesini seçin.

Açilan ekranda, baglanmak istediginiz windows makinenin IP adresini girin. Elbette, domain ortamindaysaniz Location’i domain olarak seçtikten sonra makinenin adini da girebilirsiniz.

Oturum açtiginiz kullanicinin yeterli erisim izni varsa OK’e tikladiginizda, uzaktaki windows’un registry’sine direk olarak baglanirsiniz. Ancak oturum kullanicinizin yetkisi yoksa Windows, erisim için kullanici adi ve parola girmenizi isteyecektir. Uzaktaki Windows bir domaine dahil ise kullanici adi kismini DOMAIN\username formatina göre girmeniz gerekir.

Karsidaki Windows registrysinin HKEY_LOCAL_MACHINE sekmesini açin. Remote desktop ile ilgili ayarlar HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server pathinde bulunuyor.

Terminal Service ile ilgili kayitlarin bulundugu bu alanda. fDenyTSConnections degeri remote desktop’in etkinlestirilmesi ile alakalidir. Eger bu deger [1] olursa remote desktop devredisi demektir. [0] ise devreye alinmis oldugunu gösterir. (Screen shot aldigim bilgisayarin remote desktop’i etkin halde oldugundan yukaridaki örnek resimde deger [0] olarak görünmektedir. )

fDenyTSConnections degerini [0] yaptiktan sonra ilgili makineye remote desktop baglantisi kurabiliyor olmaniz gerekir.

Windows Server 2003 ve Windows XP’ler için herhangi baska bir adima gerek yok ancak kaynak adresi olarak asagida verdigim adrese göre sistemin Windows 2000 Server olmasi durumunda islemden sonra restart atmaniz gerekiyor. Bunu yapmak için de [start –> run –> cmd] adimlarini izleyerek bir command promt açin ve shutdown -m \\192.168.28.199 -r -t 1 -f komutu ile uzaktaki bilgisayari restart edin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s