RIP ve OSPF Protokolleri Arasinda Redistribution Islemi

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Router

Redistribution islemi ile farkli yönlendirme protokolleri arasinda bilgi alisverisi saglanmis olur. Redistribution islemi yapilmamis olsaydik iletisim kurmak istedigimiz networkler ile ayni routing protokolünü kullanmak zorunda kalacaktik. Yeryüzünde böyle bir durum söz konusu olmadigi için yönlendirme protokolleri arasinda aktarim yapilabilmektedir.

Bu islem sirasinda asagidaki topoloji kullanilacaktir.

1. IP Konfigürasyonunun Yapilmasi
Topolojide belirtilen IP adresleri, hostname konfigürasyonu yapilmistir.

Router1? in Seri Interface Konfigürasyonu:

Router1? in Loopback Interface Konfigürasyonu:

Router2? nin Seri Interface Konfigürasyonu:

Router2? nin Loopback Interface Konfigürasyonu:

Router0? nin Seri Interface Konfigürasyonu:

Router0? nin Loopback Interface Konfigürasyonu:

Temel IP konfigürasyonunu tamamladiktan sonra ping komutu ile birbirine direk bagli uçlari pingleyerek konfigürasyonunuzu test etmenizi öneririm:

2. RIP Konfigürasyonu

Topolojide Router1 ve Router0 arasinda RIP çalistirilacak, Router0 ile Router2 arasinda ise OSPF yönlendirme protokolü çalistirilacaktir. Buna göre Router1 ve Router0? nin Serial 0/3/0 interface’ i RIP prosesine dahil edilecektir. RIPv2 kullanilacak olup (version 2) , otomatik özetleme islemi devre disi birakilacaktir (no auto-summary).

Routing tablosunu görmek için “show ip route” komutu kullanilir.

Sadece belirgin bir protokol ile ilgili çiktiyi istersek örnegin rip “show ip route rip” komutu çalistirilir. Yönlendirme protokolünün konfigürasyonunun ardindan her iki routerda da yönlendirme tablosu asagidaki gibi olacaktir :

RIP’ den gelen IP’ leri görmek için ise “show ip rip database” komutu kullanilir:

3. RIP’ de Pasif Interface Konfigürasyonu
Router1? nin yönlendirme tablosuna baktigimizda Router0-Router2 arasindaki networkunde oldugunu görüyoruz. Oysaki R0-R2 arasinda RIP degil OSPF çalistirilacaktir. Bunun nedeni routing prosesinin altinda “network” komutuna parametre olarak 172.16.0.0? in verilmesidir.

“show ip protocols” komutunu çalistirdigimizda ise Router0 ‘ nin her iki seri interface’ i üzerinden RIP güncellemelerinin gönderildigini görebilirsiniz:

Güvenlik nedeni ile R0-R2 arasindaki interface’ e RIP updatelerinin gönderilmemesi gerekmektedir. Çünkü o bölümde baska bir yönlendirme protokolü etkin olacaktir. RIP prosesi altinda “passive-interface” komutu ile update paketlerinin gönderilmesini engelleyebiliriz. “passive-interface” komutune parametre olarak interface’in adi verilecektir. Asagidaki konfigürasyonda Router0 ‘ nin serial 0/3/1 bacagindan RIP paketlerinin gönderilmesi engellenmistir:

Akabinde Router1? in yönlendirme tablosuna baktigimizda 172.100.24.0 network’ünün hala mevcut oldugunu görüyoruz.

RIP yönlendirme protokolünde bir interface’ in pasif yapilmasi, RIP boyunca gönderilen updateleri devre disi birakir. Interface’ e gelen paketleri etkilemez.

Simdi ise Router1 ve Router0 üzerindeki bütün loopback interfaceleri passive-interface komutu ile pasif duruma getirelim:

4. RIP’ de Özetleme ?slemi
R2? nin yönlendirme tablosunda Router1? in bütün prefixlerini görebilirsiniz. Asagidaki çiktida Router1? in loopback interfaceleri RIP protokolü üzerinden ögrenilmistir:

Redistribution islemlerini gerçeklestirirken, birden fazla rota bilgisini minumum sayiya düsürerek gerçeklestirebilirsiniz. Böyle bir durumda rota özetleme islemi yapilmalidir.

Router1? nin 1 ile 3 arasindaki networklerini özetlemek için öncelikle networkleri ikilik sisteme çevirecegiz.

Görmüs oldugunuz kirmizi çizginin sol tarafi 3 networkde de ayni iken sag tarafi degisiklik göstermektedir. Bu durumda çizginin sag tarafinin komple sifir oldugunu (özet networkun maskini belirlemek için), sol tarafinin ise komple bir oldugunu (özet networku belirlemek için) varsayip özet network elde edecegiz:

11000000. 10101000. 00000001. 00000000: 192.168.1.0
11111111. 11111111. 11111100. 00000000: 255.255.252.0

Yeni özet adresimiz 192.168.1.0 255.255.252.0 olacaktir. Simdi bu özet adresi Router1? de girip redistribution islemini gerçeklestirmeyi deneyecegiz.  Router1? de seri 0/3/0 interfaceinin altina girip ip summary-address komutunu girecegiz:

Gördügünüz gibi komut kabul edilmedi ve özet mask bilgisinin(/22) mevcut masktan(/24) daha az oldugu için bu uyariyi aldik. “ip summary-address rip” komutundaki hatayi gidermek için Router1 üzerinde static route girecegiz. Static route ‘ a parametre olarak özet networkumuzu verip redistribute edecegiz:

“redistribute static” komutu ile “ip route” komutu ile girilen static route bilgisi RIP’ e redistribute edilmistir. Daha sonra Router1 ve Router0 üzerinde “show ip route” komutlari çalistirilarak yapilan islem dogrulanir.

5. OSPF Konfigürasyonu

Router0 ve Router2 Arasinda single-area OSPF konfigürasyonu yapilacaktir.

Konfigürasyonun ardindan “show ip ospf neighbor” ve “show ip route ospf” komutlarini çalistiriniz:

Görmüs oldugunuz gibi Router2 ? de OSPF üzerinden herhangi bir rota ögrenilmemistir. Çünkü Router2? de OSPF ‘ e 172.16.0.0/24 networku dahil edilmistir ve bu network Router2? e direk bagli durumdadir.

6. OSPF ‘ de Pasif Interface Konfigürasyonu

Router2? de loopback 0 interface’ ini pasif interface durumuna getirmek için “passive-interface interface-adi” komutunu kullanacagiz.

Router1? in yönlendirme tablosuna baktigimizda, Router2? nin loopback interfacelerini görecegiz ama o networkleri pingleyemeyecegiz:

Bu problemi gidermek için Router0?in  OSPF prosesi içinde “default-information originate always” komutu kullanilacaktir. Böylece Router2? ye dogru ping paketleri iletilecektir:

7. ?ki Yönlendirme Protokolü Arasinda Redistribute ?slemi

Router0 üzerindeki OSPF prosesine girilen default rota komutunu kaldirip ayni islemi redistribute komutu ile yapacagiz:

Görmüs oldugunuz gibi bir hata mesaji ile karsilastik. Router2? deki routing tablosunu inceledigimizde loopback’ler  external route olarak ögrenilmektedir:

Çünkü OSPF, redistribute edildigi zaman sadece classful network bilgisini kabul edecektir. Router0? dan Router2? ye 192.168.1.0/24 networkünün bilgisi geçecektir. Bunu çözmek için “redistribute rip” komutuna subnets parametresi verilir:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s