Router Bilesenleri

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Network, Router

Bilgisayarlar gibi routerlarda çesitli fiziksel ve programsal arabirimlerden olusurlar asagida bir routerin hangi bilesenlerden olustugunu ve bu bilesenlerin ne ise yaradigini görebilirsiniz.

RAM: Random Access Memory’ nin kisaltmasidir. Routerin running-configuration adi verilen ve routerin çalistigi andaki konfigürasyonunu içeren bilgileri bulundurur. Bazi kaynaklarda RAM’ a DRAM yani Dynamik Ram , running-configuration dosyasina da Active-Configuration denir. Router her baslatildiginda ya da reload edildiginde RAM’ de bulunan bilgiler silinir.

ROM: Read Only Memory’ nin kisaltmasidir. Yani sadece okunabilir kesinlikle silinemez ve degistirilemez. ROM’ un ayri basliklarda incelenmesi gereken bilesenleri vardir. Bunlari söyle siralayabiliriz;

  • Post: Router’ in power tusuna basildigi anda devreye girer ve donanim testini gerçeklestirir.
  • MiniIOS: Konsoldan giris yapilarak ulasilabilecek, IOS’ de bir sorun ile karsilastigimizda sorun çözmemize yetecek kadar içerige sahip bölümdür. Burada TFTP servera erisilerek çesitli yüklemeler yapilabilir
  • Boostrap: Routerin çalismasini saglayan bir yazilimdir. Microsoft isletim sistemlerindekiina benzetilebilir.
  • ROM Monitör: Router’ in BIOS’ u gibi düsünülebilir. Düsük seviyede hata ayiklama ve dddlliklede sifre kirma islemlerinde kullanilir. Kisaca Rommon olarak adlandirilir.
  • FLASH: Silinebilir, degistirilebilir, yeniden yüklenebilir (EEPROM) bir hafiza kartidir. IOS burada bulunur. Flash üzerine yüklemeler yapmak için TFTP Server adindaki programdan faydalanilir.
  • NVRAM: Non-Voltalite Ram’ in kisaltmasidir. Yani kalici, silinmez bir RAM’ dir. Startup-Configuration denen baslangiç konfigürasyon dosyalari burada bulunur. Router açildigindan buradaki dosyayi alip RAM’ de çalismasini saglar. NVRAM bos ise konfigürasyon için bir sihirbaz kullanmayi isteyip istemeyecegimizi soracaktir.

CPU: ?slemci, Bilgisayar islemcileri gibi düsünebiliriz bazi büyük routerlarda bilgisayar islemcilerinden çok daha fazla hesaplama yapabilirler.

INTERFACE: Router’a erismek ya da çesitli fiziksel baglantilari yapmak için kullanilan fiziksel
arabirimlerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s