Router Sifre Kirma

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Router

Router’in  sifresini unuttuysaniz veya yeni aldiginiz ikinci el router’in sifresini bilmiyorsaniz. Router’da konfigürasyon yapabilmek için sifresini kirmaniz gereklidir.

Eger router’imiz içindeki konfigürasyon bizim için önemliyse onu da kaybetmememiz gerekir. Asagida adim adim varolan konfigürasyonu kaybetmeden bir router’in sifresi nasil kirilir onu ögrenecegiz.Asagidaki islemleri sirasiyla yapmaniz gerekmektedir.

Ilk yapmamiz gereken router açilirken IOS (isletim sistemi)’in yüklenmemesini saglamak olacaktir. Bunun için routeri kapatip yeniden acin ve açilir yazilari gelmeye basladigi anda ctrl+Break tusuna basin. Bu islem ile cihazimiz mini IOS denen sinirli islemlerin yapilabilecegi isletim sistemi ile açilir.

Karsiniza
#############
monitor: command “boot” aborted due to user interrupt
rommon 1 >

Sieklinde ekran gelecektir.Bu ekran routerinizin rommon modu dur yani bir nevi pcnizdeki güvenli mod gibi kisitli islemler yapilabilecek bir bölüm ve mini IOS olarak çalisir.

#############
monitor: command “boot” aborted due to user interrupt
rommon 1 >

ekranindan sonra

simdi komut satirina yazacagimiz o/r 0×2142 komutu ile configuration-register’i degistiririz. Artik router’imiz açilista NVRAM’den konfigürasyonu yüklemeyecektir. Ancak sakin korkmayin eski hali halen duruyor sadece acilis sistemini degistirmis oluyoruz.

Bunun için komut satirina altakini yaziniz.

rommon 1 >confreg 0×2142 (eski routerlarda o/r 0×2142)

Confreg islemini yaptiktan sonra routerimizi restartliyoruz ve normal açilmasini bekliyoruz. Gelen configürasyon uyarisina “NO” diyerek geçistiriyoruz.

Router>enable

Eski konfigürasyonumuz hala NVRAM içinde kayitlidir. Biz su anda Runnin-Config içindeyiz. Eski konfigürasyonumuzu geri almak için yapacagimiz islem çok basit. Startup-Config içindeki konfigürasyonu Running-Config üzerine kopyalayacagiz. Bunun için asagidaki komutu vermeniz yeterlidir.

Router#copy startup-config running-config

Destination filename [running-config]? (bos birakip enter a bas)
429 bytes copied in 0.416 secs (1031 bytes/sec)

Tamam eski konfigürasyonu kurtardik. simdide yeniden bir enable secret sifresi verelim. Bunun için global configuration mod’a geçmemiz gerekiyor.

Router#configure terminal
Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.
Router(config)#enable secret abc123 ( Yeni bir sifre belirliyoruz)
Router(config)#enable password def456 ( Yeni bir sifre belirliyoruz)

Bu islemden sonra tekrar enable mod’a geçip RAM’de çalisan konfigürasyonu NVRAM’e kaydetmemiz gerekiyor ki router kapanip açilinca yaptigimiz ayarlarla açilsin.

Router(config)#exit
Router#copy running-config startup-config

Yukaridaki islemle kopyalamayi tamamlamis oluyoruz. Hem eski konfigüraysonu kurtardik hemde sifreleri yeniledik. Yapmamiz gereken son bir islem kaldi. Configuration Register’i eski haline çevirmek. Bunun için tekrar global configuration mod’a geçip asagidaki satsrs yazmamsz yeterli olacaktsr.

Router#configure terminal
Router(config)#config-register 0×2102
(Normal açilis uygulamasi) yaparak normale döndürüyoruz

Bu son islemden sonra router’imizi kapatip açarsak yeni enable secret sifresi ve eski konfigürasyonumuzla çalismaya devam edebiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s