Routing Protokolleri

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Router

Routing protokolleri uce ayrilmaktadir:

  1. Distance-Vector Protokoller
  2. Link-state Protokoller
  3. Hybrid Protokoller

1- Distance-Vector Protokoller

Distance Vector protokolünde yönlendirici, kendisine dogrudan bagli diger yönlendiricilerle bilgi alisverisinde bulunur ve bu yolla agdaki yollarin bilgisini edinir. RIP, IGRP, AURP (AppleTalk Routing) distance vector protokolleridir. Distance-vector protokollerin ozelliklerini asagidaki gibi siralayabiliriz.:

**En iyi rotayi bulmak icin bellman-ford algoritmasi kullanilmaktadir.

**Distance-vector’ de uzaklik (distance) ve dogrultu(vector) kavrami temel alinmaktadir. Uzaklikdan kasit hop sayisi iken dogrultudan ise next-hop’a cikis interface’idir.

**Distance-vector calisan routerlar, routing tablolarinin bilgisini komsu routerlara periyodik olarak gondermektedirler. Eger buyuk bir agda distance-vector protokolu kullaniyorsaniz, bu periyodik update bilgileri agizinida ciddi bir trafik yaratacaktir. Bu sebepten oturu aginizda kullanacaginiz yonlendirme protokolune cok iyi karar vermeniz gerekiyor. Ozetle distance-vector protokollerini kucuk aglarda yada hub-and-spoke topolojilerde kullanabilirsiniz diyebiliriz.

**En iyi yol seciminde link-state protokollerine gore daha basit algoritmalar kullanmaktadir.

**RIP ve IGRP protokolleri distance-vector protokollerdir.

2. Link-state Protokoller

Link State protokolünde ise yönlendiricilerin birer veritabani bulunur. Bu veritabani yolu ile tüm ag hakkinda bilgi sahibi olur. Dezavantajlar: Veritabani büyük bir yer kaplayabilir. ?kincisi bir yol çöktügü zaman yeni yollarin ayarlanmasi gerekir ki bu da fazla hesap demektir. Güvenilirligi yüzünden büyük aglarda link state protocolü kullanilir. Veritabanini küçültmek için de yol özeti, degisken büyüklükteki subnet maskeleri gibi yöntemler gelistirilmistir. OSPF, EIGRP, BGP, Integrated ISIS ve NLSP link state protokolleridir. Link-sate protokollerin ozelliklerini asagidaki gibi siralayabiliriz.:

**Link-state calisan routerlar tum agin topoloji bilgisine sahiptirler.

**Shortest Path First (once en kisa yol algoritmasi) ile paketlerin hangi rotadan gidecegine karar verirler.

**Distance-vectorde oldugu gibi periyodik update paketi gondermek yerine, agda bir degisiklik oldugunda o degisiklik ile ilgili bilgiyi duyurur. Bu da ag trafiginde fazla bir trafik olusmamasina neden olur.

**Distance-vectore gore daha karmasik algoritmalar kullanildigindan, link-state calisan cihazlarda islemci ve bellek gereksinimi fazladir.

**Buyuk aglarda kullanilir.

**OSPF, IS-IS link-state protokollere ornektir.

RIP: Xerox PARC tarafindan yaratilmistir. Yol bilgisi 30 saniyede bir anons edilir. Yol bilgisi anons edilirken subnet maskesi bilgisi gönderilmez. Bu sayede herbir anonsdaki trafik düsürülmüs olur ama degisken büyüklükteki subnet maskeleri kullanilamaz. Hop sayisi 15 ile sinirlidir.

IGRP (Interior Gateway Routing Protocol): Cisco’nun protokolü. Orta büyüklükteki aglarda kullanilir (50 ila 75 yönelndiricinin bulundugu). Hop sayisi max 100. Bir yolun digerinden iyi oldugu geçilecek hop sayisi ile belirlenmez. Bunun yerine bantgenisligi, baglanti güvenilirligi, maksiumum paket büyüklügü baglanti kullanimi ve toplam gecikmeden olusan bir metric kullanir. Yol bilgisi 90 saniyede bir anons edilir. Ama agdaki degisikliklerin anons edilmesi hemen gerçeklesir. Bir yol göçtügünde sistemin yeni bir yol bulmasi 280 saniye sürebilir. RIP gibi IGRP de subnet maskesi bilgisini yollamaz.

IGRP’nin performansini arttirmak için Cisco otonom sistem adini verdigi bir teknik kullanir. Bu teknikte yönlendiriciler gruplandirilir ve bir yönlendirici yalnizca kendi grubundaki yönlendiricilerle konusur. Her grup için de bir sinir yönlendiricisi tayin edilir. Sinirdakiler birbirleri ile konusarak yol bilgilerinin paylasilmasi saglanir.

OSPF (Open Shortest Path First): Büyük aglarda kullanilir. En iyi yolu saptamak için yalnzica bantgenisligini kullanir. Bir baglantinin degeri 100 Megabit bölü o baglantinin bant genisligi seklinde hesaplanir. Örnegin, 10 Megabitlik bri ethernet baglantisinin degeri 10′dur. OSPF yönlendiricileri de IGRPde oldugu gibi alanlara ayrilmislardir. Ondan farkli olarak sifir numarali bir alan vardir ve bütün alanlar Alan 0′a bagli olmak zorundadirlar. OSPF yönlendiricileri birbirleri ile dogrudan konusmazlar; onun yerine multicast yaparlar. Yol bilgisi her 30 dakikada bir gönderilir. Çok daha sik olarak da küçük test paketleri gönderilir. Bir yol göçtügünde ne olur ne olmaz denilerek 10 saniye beklenir, halen yol çökük durumda ise duyurusu yapilir. Yol bilgisi gönderilirken subnet maskesi bilgisi de gönderilir.

EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol): IGRP’nin melez versiyonudur (Link State/Distance Vector).  Farklari: Yönlendirme tablosunda bir en iyi yol bir de ikinci en iyi yol bilgisi bulunur. Böylelikle bir yola bir sey oldugunda yeni bir yol arayisi için uzun zaman harcamak gerekmez. Yol bilgisi özetlenir. Subnet maskesi bilgisi gönderilir.

3- Hybrid Protokoller
**Hem distance-vector hem de link-state protokollerin ozelliklerini gostermektedir. Ornek olarak EIGRP hybrid bir protokoldur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s