SNMP ile Cisco yönlendiricinin konfigürasyonunu almak

Yayınlandı: 11 Mayıs 2011 / Router

SNMP ile Cisco marka bir yönlendiricinin konfigürasyonunun uzaktan nasil yapildigini görecegiz. Gördügümüz topolojiyi uygulayaçagiz. Bir adet TFTP sunucumuz var, bir adet Cisco yönlendiricimiz  ve bir de komutlari konsolundan yazdigimiz  ubuntu isletim sistemine sahip bilgisayarimiz var.

Simdi ubuntu isletim sistemi yüklü bilgisayardan yazacagimiz komutlarla hedef yönlendiricinin konfigürasyonunu almaya çalisacagiz. Bunun için bir “Perl script”i kullanacagiz.

 ”script”imizin adi copy-router-config.pl
 Yönlendiricinin isletim sistemini aktarmayi planladigimiz Windows XP isletim sistemi yüklü bilgisayarin üzerinde TFTP sunucu servisinin çalisiyor olmasi gereklidir. Yönlendiricinin konfigürasyonu TFTP ile alinacagi için bu gereklidir.
“script”in kullanimi asagidaki gibidir:
./copy-router-config.pl
  örnekte yönlendiricimizin IP adresi 192.168.1.1, TFTP sunucumuzun IP adresi de 192.168.1.40 olarak belirlenmistir. Yönlendiricinin SNMP “community name” degeri de “public”tir. Asagidaki komutu yazdiktan sonra, yönlendiricinin konfigürasyonu TFTP sunucusuna aktarilmis olacaktir.
[root@SSS]#./copy-router-config.pl 192.168.1.1 192.168.1.40 public
“SNMP community” degeri üretilen tüm ag cihazlarinda “public” olarak gelmektedir. “SNMP community” degeri “public” olan Cisco yönlendiriclerin konfigürasyonlarini almak yukarida da görülebilecgi gibi oldukça basittir. Bu nedenle varsayilan degeri “public” olan bu degerin baska ve daha karmaisk bir degerler degistirilmesi gerekmektedir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s