Exchange 2010’da OWA üzerinden süresi dolan parolaları değiştirme

Yayınlandı: 14 Şubat 2012 / Exchange, Sistem

Technet’in Library bölümünde dolaşmayı, sıra-sıra artılara basarak alt alta konulara girmeyi, oradan oraya iteleyen linklere basmayı oldum olası sevmişimdir. (Cümle devam ederken eylemi olumsuz bitirebileceğim tahmin edilebilir.) Bir zamanlar kuponla dağıtılan ansiklopedilerin birinin reklamında, ununu eleyip eleğini asmış yaşlıca bir amca gözünde gözlük elinde ansiklopedi “Çok faydalı bir eser, her gün bir iki madde okuyorum.” a benzer veya tastamam aynısı (hafızam zayıftır) bir cümle kurmuştu. Bu söz, ansiklopedi ruhu televizyon altındaki videoluktan geniş beni öyle cezbetmişti ki bir sonraki sayıyı almadan önce bitirebilir miyim diye heveslenmiştim. Bir otuz gün alakalı alakasız her şeyi okumuş olarak buldum kendimi.. birkaç sayı daha devam etti, sonra bitti. Ben onları sıra sıra görmeyi daha çok seviyordum.
Şimdi, Technet için de aynı durum söz konusu. Bir an sıra sıra okumak istiyorum tüm maddeleri. 🙂
Nereden nereye geldik, başlığın hakkını verelim.
Exchange 2010’da Outlook Web Access (OWA) üzerinden parola değiştirme işlemleri ile alakalı bir konuya denk geldim. Technet üzerinde bu başlık ve benzerleri “Managing Outlook Web App Advanced Features” altında toplanmış.
Aşağıdaki işlemlerle beraber OWA üzerinden süresi dolan parolayı değiştirme arayüzünü aktif hale getirmiş oluyoruz.
1- Client Access rolünün kurulu olduğu sunucuya girilir ve regedit çalıştırılır. 2-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSExchange OWA” ya doğru gelinir.

3- Mevcutta yoksa DWORD olarak ChangeExpiredPasswordEnabled oluşturulur ve value 1 olarak değiştirilir. 4- Son olarak IISRESET /NOFORCEkomutu ile IIS’i gıdıklıyoruz. Ve daha sonra süresi dolmuş bir parola işleminde aşağıdaki ekranı karşımızda buluyoruz.

Tabii, OWA üzerinden parola değiştirmenin bazı sıkıntılı yönleri yok değil. Örneğin; ilginç parolaları kullanmayı seven arkadaşlar için şöyle bir uyarı mevcut:

When Basic authentication or forms-based authentication is used with Outlook Web App, the Change Password feature may not work correctly when a user uses a password that includes extended ASCII or Unicode characters. This happens because passwords that use extended ASCII or Unicode characters aren’t transmitted correctly between IIS and some Web browsers. We recommend that Outlook Web App users use only ASCII characters if they’ll be using the Change Password feature in Outlook Web App.

Bu konuyu detaylandırmak isteyenler için link: ASCII – Vikipedi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s