BgInfo İle Masaüstüne Birşeyler Yazdırma

Yayınlandı: 23 Mart 2012 / Sistem
Etiketler:, , , , ,

Başlığı nasıl yazacağımı bilemedim:) Boyutu ufacık olan bir program ile client’ların masaüstüne (wallpaper üzerine) kullanıcı adını, IP adresini, hatta MAC adresini bile yazabilmeniz mümkün. Bu peki bukadar önemlimidir derseniz yanıtlamakta fayda var.

 

Düşünceleri seneryolaştırırsak şöyle diyebiliriz. Birçok (50-100) bilgisayardan oluşan bir bilgisayar ağı yönetiyorsunuz diyelim. Ve sizde o ağın bulunduğu kurumda IT elemanısınız. Kullanıcı size telefon ile arayıp bilgisayarında bir sıkıntı olduğunu söylüyor olsun. (aslında olmaması imkansız :) ) Bu durumda muhakkak kullanıcıdan bilgisayarı hakkında bilgiler istiyor olacaksınız. En ufak örnekle bilgisayar adını yada IP adresi nedir? sorularını yönelticeksiniz. RDP ile bağlantı kurmak gerekebilir mesela. Bu durumda eğer kullanıcı bilgisizse kalkıp bilgisayar başına gidip yerinde destek vermek zorunda kalacaksınız. Fakat “BgInfo” adlı ufak bir program ile kullanıcıların masaüstüne istediğiniz bilgileri yazdırabilirsiniz!

Bu işlemi ilk olarak “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerindeki” bilgisayarlarda görmüş ve nasıl yapıldığını merak etmiştim. Hatta 81 il 950 (yaklaşık) ilçe nüfus müdürlüklerine kullanılmaktadır. (ortalama 12000 pc, bu bir gereksiz bilgi:) )

Peki bu program nasıl kullanılır?

Kişisel bilgisayarlarda kullanılması pek mantıklı değildir. Kendi bilgisayarınızı zaten kendiniz yönetiyorsunuz :) Eğer kurumunuzda domain ortamı var ise bir logon scripti ile client’lara yayabilirsiniz.

  • İlk olarak bu adresten “BGINFO” programını indiriyoruz. Kurulum gerektirmemektedir.Lisans sözleşmesini onaylayıp programı çalıştırıyoruz. Arayüzü gerçekten çok basit bir program.

bginfo01

  • Sağ tarafdaki fields alanında istediğiniz değişkenleri çift tıklayarak ekliyorsunuz. İstediğiniz gibi türkçeleştirebilirsiniz.
  • Bilgileri ekranın neresine basmak istiyorsanız Position kısmından ayarlıyorsunuz.

bginfo03

  • Preview butonundan yaptığınız değişikliklerin önizlemesine bakabilirsiniz.
  • Düzenlemeyi bitirdikten sonra File>Save As komutuyla bir dizine “bginfo” kaydediyoruz. (uzantısı .bgi)

Sıra .bgi dosyasını client’lara dağıtmaya geldi. Bunun için GPO’yu kullanacağımızı az önce söylemiştim. Server’ınızda herhangi bir alana bir klasör (ben deploy yaptım) oluşturup paylaşım ve güvenlik yetkilerini “Domain Users” olarak verelim. İnidirdiğimiz “BgInfo.exe” ve oluşturduğumuz “bginfo.bgi” dosyalarını paylaşıma açtığımız “deploy” dizinine atıyoruz. (tüm client’ların sorunsuz ulaşabilmesi gerekmekte!)

Yapmamız gereken son adım ise “BgInfo.exe” ve oluşturduğumuz “bginfo.bgi”yi client’lara yayabilmemiz için bir logon scipti oluşturmaktır. Windows not defterini açarak içine şu kodları yazıp “bginfo.vbs” adıyla bir dizine kaydedelim. (Koyu alanları kendinize göre uyarlayın)

Set objShell = CreateObject(“Wscript.Shell”) objShell.Run “\\sunucu_adi\deploy\bginfo\bginfo.exe \\sunucu_adi\deploy\bginfo\bginfo.bgi /NOLICPROMPT /timer:0″, 1, True

Oluşturduğumuz “bginfo.vbs” scriptini bir GPO oluşturarak bilgisayarların açıldığında çalışacak şekilde yerleştiriyoruz.

bginfo04 bginfo05 bginfo06

Eğer adımları doğru uygularsanız sonuç güzel olucak… Alttaki örnekte görüldüğü gibi :)

Ve Sonuç...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s