Windows Server 10 Certification Authority ( CA ) Kurulumu

Yayınlandı: 12 Ocak 2015 / EXCHANGE 2013

Merhabalar

Bu yazimizda Windows Server 10 üzerindeki Active Directory Certificate Services kurulumunu anlatiyor olacağım.

Active Directory Certificate Services kurmamizdaki amaç daha önceki yazilarimizda anlattiğimiz Exchange Server 2013 için sertifika oluşturma ve oluşturduğumuz sertifikaları Exchange Server 2013 üzerinde kullanılan OWA,IMAP ve POP3 servisleri için kullaniyor olacağız.

Kurulumu geçmeden önce ben Active Directory Certificate Services servisi kurulumunu Active Directory Domain Services rolü kurulu olan Domain Controller üzerinde yapılandırıyor olacağım.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Active Directory Certificate Services rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben DCA üzerinde Active Directory Certificate Services rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda Active Directory Certificate Services rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Active Directory Certificate Services rolünü işaretliyoruz.

5

6

Active Directory Certificate Services rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Active Directory Certificate Services rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Active Directory Certificate Services Tools özelliği altinda bulunan Certificate Authority Management Tools özelliklerinin kurulması gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.

Active Directory Certificate Services rolü kuruluma hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

8

Active Directory Certificate Services rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Active Directory Certificate Services rolünün kurulumuna devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

9

Select Role Services ekraninda Certification Authority default işaretli olarak karşımıza geliyor. Bu ekranda Certification Authority Web Enrollment ve web servisin kurulmasini sağlayacağımız için bu servisi de işaretliyoruz.

10

Certification Authority Web Enrollment servisin seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Certification Authority Web Enrollment servisinin çalışmasi için Web Server ( IIS ) rolünün kurulmasini gerektiğini uyarısı gelmektedir karşımıza. Add Required Role Services diyerek Web Server ( IIS ) rolünün kurulmasini sağlıyoruz.

11

12

13

14

16

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26
27

28

29
30

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s